Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

Μαρούσι & Πανερυθραϊκός στις 8:00 μ.μ, στον τελικό του 2ου Τουρνουά «Δ. Ραχωβίτσας»

Με δύο… ματσάρες, στο κατάμεστο κλειστό της Κοκκινιάς (σ.σ. έδρα της Νίκης Αμαρουσίου), ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του 2ου Τουρνουά «Δημήτρης Ραχωβίτσας»!
2ο Τουρνουά «Δημήτρης Ραχωβίτσας»: Στον τελικό Πανερυθραϊκός και Μαρούσι
Πανερυθραϊκός και Μαρούσι ήταν εκείνοι που πήραν το «εισιτήριο» για τον αυριανό μεγάλο τελικό, επικρατώντας στις λεπτομέρειες του Δούκα και της Νίκης Αμαρουσίου αντίστοιχα.
Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, ο Πανερυθραϊκός επιβλήθηκε του μαχητικού Δούκα με 76-63, καθαρίζοντας τη… μπουγάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Το τελικό σκορ… ξεγελά, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αποδίδοντας -κατά διαστήματα- και όμορφο μπάσκετ, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή ανέβασαν «στροφές», βρήκαν τις λύσεις και ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας στη νίκη.
Ο Πανερυθραϊκός θα βρει απέναντί του το Μαρούσι, το οποίο, σε ένα συγκλονιστικό ματς που στο δεύτερο μισό του πήγαινε πόντο-πόντο, έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της «οικοδέσποινας» Νίκης Αμαρουσίου με 73-68, στο τοπικό ντέρμπι!